Güler Ocakbaşı’nın hikâyesi

1981 yılında Şişli Elmadağ’da İsmail Akcan ve damadı Mustafa Yazıcı ile başlamıştır. Ali ve Rıza Akcan kardeşlerin katılması sonucu yeni bir yapılanmayla genç neslin beklentileri göz önüne alınarak, Güler Ocakbaşı hizmet vekalite anlayışında daha da güçlendi. Daha sonra aileden Serdar Yazıcı’nın katılımıyla restoranımızın yenilikçi anlayışı güçlenerek devam etmiştir. Yani dededen toruna geçen bir aile işletmesi olan Güler Ocakbaşı şu anda 3. Kuşak tarafından işletilmektedir.

Yeni şubemizi ise 2010 yılında Şişli Esentepe’de faaliyete geçirdik.

Amacımız müşterilerimizin en leziz yemekleri tatması, kaliteli hizmet alması ve Güler Ocakbaşı’ndan memnuniyetle ayrılması olmuştur.

Restoranımız yıllardan beri ilklere imza atmıştır. Örneğin; yeni lezzet arayışı içinde kaşarlı fıstıklı kebap ve kaşarlı fıstıklı tavuk kebabı müşterilerimize sunarak büyük beğeni kazandık.

Restoranımızda kullandığımız etlerimizi Usta kadromuzla beraber işleyip, leziz tatlar olarak sunuyoruz. Detay vermek gerekirse; etlerimizi kıvırcık kuzu ve dana eti olarak Balıkesir ve Trakya’dan temin ediyoruz.

Güler Ocakbaşı’nın 40’a yakın kebap çeşidi, günlük olarak çıkan 52 çeşit mezesi, vazgeçilmez lezzetleri ve kalitesi yemek seçiminde sizi zorlayacak nitelikte..

Otopark sorunu yaşamayacağınız Güler Ocakbaşı’nda karşılaşacağınız tek sorun yer bulmak olabilir!

Siz en iyisi Güler Ocakbaşı’na gelmeden önce rezervasyon yaptırın.

Afiyet olsun!

gulerocakbasi-hakkimizda
to top button